Ako vyberať LED pásy?

LED osvetlenie je v súčasnosti na vzostupe, pretože predstavuje technológiu, ktorá využíva minimálne množstvo energie pre maximálne uspokojenie svietivosti. V ponuke obchodov nájdeme široké spektrum svetelných zdrojov, ktoré využívajú LED technológiu, od malých čipov, cez žiarovky až po LED pásy. A práve LED pásom je venovaný tento článok, ktorý nám pomôže ako správne vyberať pásy s LED, aké parametre treba sledovať a čo všetko k nim potrebujeme.


Čo to vlastne LED pás je?

Je to typ svietidla s osadenými LED čipmi sformovaný do pásu. Pásy rozlišujeme na základe čipov, ktoré sú v ňom použité:

SMD3528

– čip s 1 diódou dosahuje príkon 0,08W. Rozptyl svetla tu je 120°. S čipom SMD5050 má porovnateľné vlastnosti, no lepšie chladenie. Účinnosť oproti starším LED je dvojnásobná. SMD5050 – čip s tromi diódami dosahuje príkon 0,24W. Rozptyl svetla 120°. Účinnosť je oproti starším LED až šesťnásobná.

SMD5630 (5730)

– novší typ SMD čipu s príkonom až 0,5W. Lepšia účinnosť oproti čipom SMD5050, môže dosahovať 120lm/W. Rozptyl svetla tu je 120°. Pri vytváraní tohto čipu bola aplikovaná vyspelejšia technológia a použité kvalitnejšie materiály, čo umožnilo zmenšiť rozmery čipu a zároveň zlepšiť jeho chladenie.

SMD3014

– zmenšená verzia čipu SMD5630 a dosahuje jeho štvrtinový výkon. Rozptyl svetla tu je 120°.

SMD2835

- považujeme za vylepšenú verziu čipu SMD5630. Zmenšili sa jeho rozmery, čím sa zároveň znížili náklady na výrobu. Vylepšila sa chladivosť, ktorá predlžuje životnosť čipu. Merania ukázali, že oproti čipom 3528 a 3014 je odolnosť voči teplu vyššia 2 až 3x. Rozptyl svetla tu je 120°. Účinnosť môže dosahovať 100-110lm/W. Príkon jedného čipu môže byť až 0,5W . CRI je viac ako 80. RGB – osvetlenie so spektrom farieb. LED pásy s RGB môžu meniť farbu pomocou riadiacej jednotky a ovládača.


Do akých priestorov sú vhodné LED pásy?

S LED pásmi môžeme osvetliť interiér i exteriér. Pri výbere pásu je potrebné sledovať dve čísla označujúce stupeň krytia IP (ingress protection ). IP nám hovorí, ako je produkt odolný voči vniknutiu cudzieho telesa (prvé číslo) či vniknutiu kvapalín (druhé číslo). To nám pomôže vybrať vhodné osvetlenie pre dané prostredie.

 • IP68 – osvetlenie s týmto označením je úplne vodotesné, je vhodné do vlhkého a mokrého prostredia. Môžeme ho teda použiť na osvetlenie vodných plôch či do exteriéru.
 • IP65 – svietidlo je vodeodolné a odporúčame ho do vlhkého ako aj prašného prostredia. Je vhodné do kúpeľní, kuchýň ako aj do exteriéru.
 • IP20 – svietidlo nie je vodotesné, je len chránené pred vniknutím pevných telies o priemere 12,5mm a väčších. Odporúčame do suchého prostredia.

LED pásy

Aké údaje si treba všímať?

CRI (Color rendering index)

– index podania farieb. Tento index udáva, ako hodnoverne sa budú zobrazovať farby pod svetlom žiarovky. Môže nadobúdať hodnoty od 0 po 100 a platí, že čím je vyššia hodnota, tým sa farby zobrazujú hodnovernejšie. Pre interiér sa odporúča hodnoty viac ako CRI>80, pre osvetlenie vonkajších priestorom je to minimálne CRI>65.

Farba svetla K

Tento parameter označuje stupeň zobrazenia bielej farby. Udáva sa v jednotke Kelvin °K. Podľa počtu Kelvinov potom rozoznávame 3 najčastejšie stupne zobrazenia bielej farby:
 • Teplá biela - farebné spektrum v rozmedzí 2300-3500°K, teplé svetlo má žltkastý nádych, pôsobí útulnejšie a mäkko, zobrazené osoby majú prirodzený odtieň. Odporúčame do obývacích izieb, spální či detských izieb.
 • Neutrálna biela - farebné spektrum v rozmedzí 4000-4500°K, ostré svetlo má chladnejší nádych, pokožka nie je tak príjemne osvetlená. Odporúčame na osvetlenie pracovní či lámp na čítanie.
 • Studená biela - farebné spektrum v rozmedzí 6000-6500°K, chladné svetlo, neprirodzené s modrastým nádychom. Vhodné na osvetlenie skladových a vonkajších priestorov.

Deliteľnosť

Hneď na začiatku si treba premyslieť aký dlhý LED pás potrebujeme. Pásy predávame v minimálnej dĺžke 1 meter. Dĺžka LED pásu sa dá prispôsobiť strihaním, pri každom páse je uvedená minimálna dĺžka deliteľnosti. Táto hodnota môže byť rozdielna v závislosti od konštrukcie pásu.


Aké komponenty treba?

Riadiaca jednotka a ovládač

Pre ovládanie LED pásu je potrebné vybrať vhodný ovládač a k nemu príslušnú riadiacu jednotku. Na základe spôsobu, akým medzi sebou komunikujú, rozlišujeme:
 • IR – ovládanie pomocou infračerveného prenosu. Kratší dosah oproti ostatným, navyše je tu nutnosť priamej viditeľnosti medzi ovládačom a riadiacou jednotkou. Výhodou je však nižšia cena.
 • RF – komunikácia prebieha prostredníctvom wireless. Vo frekvenčnom pásme 433,92 MHz. Nie je potrebná priama viditeľnosť, riadiacu jednotku môžeme ukryť. Možnosť dokúpenia zosilňovača signálu.
 • 2,4G - komunikácia prebieha prostredníctvom wireless. Vo frekvenčnom pásme 2,4G. Nie je potrebná priama viditeľnosť, riadiacu jednotku môžeme ukryť. Ku RGB LED pásom odporúčame ovládač s RGB funkciami ako napr. zmena farby, stmievanie, nastavenie rýchlosti zmeny svetla či ovládanie viacerých zón a ďalšie. K jednofarebným pásom je vhodný ovládač s funkciou stmievania.

Rôzne senzory

Svoje osvetlenie si môžete doplniť aj o senzory. Na výber je viacero modelov s rôznym dosahom a s rôznym použitím senzora. K dispozícii ponúkame senzory pohybu či špeciálny lištové senzory, ktoré zabudujeme priamo do lišty ku LED pásu.

Napájacie zdroje

Pre spustenie LED pásu potrebujeme napájací zdroj, ktorý vyberáme podľa celkového výkonu pásu. Naše LED pásy majú uvedený výkon na 1 meter. Počítame

 • DĹŽKA PÁSU x VÝKON NA 1 METER = CELKOVÝ VÝKON K

výsledku potom pripočítame 10 % ako výkonnú rezervu. K výslednému číslu potom vyberieme vhodný napájací zdroj. Výkon zdroja by nemal byť nižší ako toto číslo, zdroj tak nie je zaťažený na plný výkon a vôbec sa nenamáha. Rozlišujeme: Adaptér – je jednoduchá forma napájacieho zdroja. Používa sa hlavne pre napájanie LED pásov s krátkou dĺžkou. Napájací zdroj – zložitejší zdroj vhodný pre napájanie pásov s väčšou dĺžkou. K dispozícii sú zdroje do suchého ako aj do vlhkého prostredia. Použitie zistíme podľa IP, ktoré je uvedené pri každom zdroji.

Lišty

Pre jednoduchšie umiestnenie LED pásov odporúčame zadovážiť si lišty. Sú to prevažne hliníkové profily s rôznymi rozmermi a farbami, do ktorých pás jednoducho vložíme. Ku lište je možnosť doobjednať aj krycí difúzor, ktorý môže byť číry alebo matný. Pre ucelenú montáž pásov sú vhodné koncovky, prispôsobené rozmerom danej lišty. Lišty prichytávame o stenu alebo iný podklad pomocou úchytiek. Hliníkové lišty zároveň slúžia ako chladenie pre LED pásy s vyšším výkonom. Vďaka chladeniu sa predlžuje životnosť LED pásov až o 80-90%.

Naše výhody oproti konkurencii:

 • u nás kúpite to čo inde nemajú
 • veľmi výhodné CENY
 • DOPRAVA po celej SR
 • splátkový predaj
 • široký výber - dizajnové aj klasické osvetlenie
 • zľava na ďalší nákup (vernostný program)
Registrace